AmnestiA – Reborn recenzja

Reborn to debiutancki krążek rodzimej formacji z Olecka, która określa siebie jako „mieszankę wszelkich metali ciężkich”, inspirowaną przez takie formacje jak Vader, Kat, Slayer czy In Flames. Można więc oczekiwać w tym koktajlu elementów trashu, deathu, szczypty melodyki oraz agresywnych riffów, opartych o soczystą perkusję. AmnestiA jest wyjątkowo słownym zespołem, bo dostarcza tych wszystkich elementów i to na bardzo dobrym poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj solidna praca perkusji, która stanowi rytmiczne koło zamachowe poszczególnych utworów. Drugim elementem wyróżniającym się na płyca prowadząca w ręku Mareckiego. Solówki w wykonaniu tego pana są naprawdę imponujące i tworzą dobrą przeciwwagę dla ostrego, growlującego wokalu.

Album składa się z dziewięciu kompozycji oraz krótkiego intro, które w bardzo przyjemny (i lekko niepokojący) sposób prowadzi nas do pierwszego utworu na płycie. Kill The Fear otwiera soczysty riff, powodujący, że głowa sama zaczyna się kiwać w rytm muzyki, a po dwóch zwrotkach i refrenach otrzymujemy deser pod postacią popisowej solówki. W czasie utworu gitary przechodzą płynnie od zwalistych riffów do drobniejszych podziałów rytmicznych, natomiast między partiami wokalnymi dostajemy nieco blastów, otoczonych dwoma szpalerami równego tremolo. W Kill The Fear jest praktycznie wszystko co dobre w AmnestiA i jeżeli ten utwór przypadnie wam do gustu, możecie być spokojni o najbliższe trzy kwadranse. Nie znaczy to, że kolejne kompozycje są nudne czy powtarzalne, bo każda ma jakiś specyficzny motyw, który odróżnia je od pozostałych, ale Kill The Fear jest wspaniałą wizytówką zespołu i stanowi, obok lekko orientalizującego Bloody King, jeden z najmocniejszych momentów na albumie. Samo ulokowanie solidnych pozycji na początku i końcu listy jest bardzo trafionym zabiegiem, bo pozostawia słuchacza z uczuciem niedosytu, a jeżeli ktoś poczuł się znużony w czasie odsłuchu, to Bloody King z pewnością go ocuci.

Niestety, czas na wskazanie kilku wad, co przy pisaniu recenzji nigdy nie jest zbyt przyjemne bo rola krytyka to w dużej mierze pisanie w stylu „co bym zrobił lepiej, gdym potrafił”, a nikt chyba takich mądrali nie lubi, dlatego następny akapit będzie zwięzły.
Produkcja oraz brzmienie na albumie są świetne, chociaż zdarzają się momenty, gdzie przejścia pomiędzy poszczególnymi fragmentami utworów wydają się dosyć nagłe (i nie mam tutaj na myśli przejścia w The Way Of Evil z użyciem odgłosu przeładowywanego karabinu bo ten zabieg chyba nigdy mi się nie znudzi). Reborn to bardzo zwarty, solidny album, jednakże brak na nim jakiegoś utworu, który by nieco przełamał dynamikę krążka. Poszczególne kompozycje są, jak już wspomniałem, przemyślane i czas przy nich mija na ogół żwawo (vide Raven), ale po kilkukrotnym odsłuchaniu całość sprawiała wrażenie jakby album jechał na jednym tylko biegu. Bezdyskusyjnie bardzo dobrym biegu, ale brak trochę tutaj zmian, kluczenia, warkotu wydechu przy redukcji oraz odrobiny szaleństwa w czasie pokonywania zakrętu poślizgiem.

Reborn trzyma się drogi wszystkimi kołami i mknie naprzód z pewnością siebie, która w przypadku debiutu jest doskonałym znakiem na przyszłość. Album jest godny polecenia, a jako że wisi w całości na YouTube, można z miejsca przekonać się na własnej skórze jak mocno dają czadu chłopaki z Olecka. Spoiler: bardzo.

4.5/5

~Starlight

Najnowsze artykuły
Black Widow Radio Czat
EwaMartinez
Aphesis.jpg
EwaMartinez
Sinful.jpg
EwaMartinez
1. Introspection-Brasil 2. Aphesis-Hawaii 3. Dark Phantom -Iraq 4. Sinful-Russia 5. Ancient sphereS-Costa Rica 6. The Fallen Prophets - South Africa 7. Sodoma-Brasil 8. Old Throne-Mexico
Bizon
sorki ale dziś nie maa audycji z powodu choroby!
Anonim4003
czemu na John doe nieda się głosować?
Anonim4059
Dlaczego nie wyłączyliście już głosowania na siarczystą listę ?
Anonim4232
witamy wszystkich bardzo serdecznie !!
EwaMartinez
hello! smile
Kostek
Siemanko wink
Czarna Wdowa
jutro audcyja !!
Anonim5291
zaraz zaczynamy laugh
Anonim5301
SALIDOS DESDE MEXICO
Czarna Wdowa
Nowa wersja Siarczystej Listy Przebojów juz wjechala na salony laugh
Czarna Wdowa
hello !!
Anonim9431
Slayer może częściej?
Anonim9761
to autopilot
Anonim9826
Saludos desde chilee
Anonim9835
SuperMetalowa muza leci BWR pozdrawia Marcin i bardzo wam kibicuje smile
Anonim9835
Tylko dlaczego teraz się nie wyświetla co gra ?
Anonim9892
Witam i tak tutaj nikt nie odpiszę ale teraz muza leci zespół Warbell klasa.
Czarna Wdowa
dlaczego sadzisz ze nikt nie odpisze laugh
Anonim11439
To radio jest Martwe !!!
Anonim11509
wcale nie jest !!
Anonim11827
Można słuchać i nie pisać. smile
Anonim17246
Całkiem przyjemna muzyka leci. Muszę tu częściej zaglądać wink
Liczba użytkowników: 0

Dostosuj