Painthing - Where are you know...?

Cmentarze, opuszczone budynki, tynk odpadający płatami ze ścian, wszechogarniająca entropia, nieskończone noce – mówiąc krótko: Painthing to bardzo przyjemny zespół, a ich debiutanckiego krążka Where Are You Now…? słucha się bezproblemowo. To już samo w sobie jest osiągnięciem, bo ta rodzima formacja z Warszawy gra „depresyjny doom/death metal”, a tych gatunków nie utożsamia się zwykle ze słowami „przyjemny” czy „bezproblemowy”. Jednakże trudno inaczej opisać pierwsze zetkniecie z albumem Painthing. Dlaczego?

Po pierwsze, materiał jest bardzo starannie nagrany i zmiksowany, przez co wyraźnie słyszymy wszystkie elementy składające się na melodię utworów: gitarę prowadzącą, basy, perkusję, poszczególne uderzenia oraz wokal – nie trzeba wielkiego skupienia, aby wsłuchać się w poszczególne ścieżki, a całość nie zlewa się w jedną masę gardłowego warczenia i rzężących gitar. Po drugie, dzięki zastosowaniu klawiszy powolne tempa męczą o wiele mniej, a utwory posiadają znacznie większą „głębię”, natomiast kiedy przychodzi do wszelkiego rodzaju zwolnień, interludiów czy przerywników, klawisze potrafią nadać im tak potrzebny klimat. Po trzecie, Kuba Grobelny – pełniący także funkcję gitarzysty – śpiewa wyraźnie, przez co można usłyszeć praktycznie każde słowo, co w przypadku growlującego wokalu wcale nie jest takie proste i oczywiste. Po czwarte, każda z ośmiu obecnych na albumie kompozycji jest na tyle zróżnicowana, iż stale przykuwa nasze zainteresowanie. Gdy na horyzoncie pojawia się choćby odległe widmo znudzenia na Where Are You Now…? następuje jakaś zmiana, przejście lub pojawia się ozdobnik, dzięki któremu nasza uwaga nie umyka gdzieś na bok. Odsłuchując album po raz pierwszy można odczuć nawet szczerą ciekawość i zastanowić się w którym kierunku pójdzie teraz dany utwór.

Te cztery elementy składają się na piątą, najważniejszą zaletę albumu Painthing: formę. Zawarte na Where Are You Now…? utwory to mieszanka deathu i doomu, podlana wystarczającą ilością melodyki, klawiszy, bardzo ciekawych riffów oraz rozwiązań, które nadają temu albumowi wielu cech ścieżki dźwiękowej. Warstwa narracyjna, tworzona wspólnie przez wokal oraz instrumenty, stanowi bardzo mocny element Painthing. Jest to muzyka, która naprawdę działa na wyobraźnię, chociaż być może nieco w inny sposób niż chcieli twórcy. Where Are You Now…? nie sprawia wrażenia depresyjnego, jest to raczej krążek smutny, wyniosły, miejscami agresywny, czasami wręcz majestatyczny. Było o zaletach, teraz czas na wady, choć jest ich niewiele. Czasami jakieś przejście wydaje się nieco zbyt gwałtowne w stosunku do poprzednich taktów, czysty wokal nie zawsze brzmi tak charyzmatycznie jak agresywniejszy warkot, ale to wszystko kwestie drobne, wręcz kosmetyczne i nie psujące odbioru całości. Zdecydowanie na debiutanckim albumie Painthing jest więcej dobrego niż złego.

Where Are You Now…? to godzina spędzona na słuchaniu bardzo dobrego, solidnego i przyjemnego w odbiorze doomu.

9,5/10

Starlight

Najnowsze artykuły
Black Widow Radio Czat
EwaMartinez
Aphesis.jpg
EwaMartinez
Sinful.jpg
EwaMartinez
1. Introspection-Brasil 2. Aphesis-Hawaii 3. Dark Phantom -Iraq 4. Sinful-Russia 5. Ancient sphereS-Costa Rica 6. The Fallen Prophets - South Africa 7. Sodoma-Brasil 8. Old Throne-Mexico
Bizon
sorki ale dziś nie maa audycji z powodu choroby!
Anonim4003
czemu na John doe nieda się głosować?
Anonim4059
Dlaczego nie wyłączyliście już głosowania na siarczystą listę ?
Anonim4232
witamy wszystkich bardzo serdecznie !!
EwaMartinez
hello! smile
Kostek
Siemanko wink
Czarna Wdowa
jutro audcyja !!
Anonim5291
zaraz zaczynamy laugh
Anonim5301
SALIDOS DESDE MEXICO
Czarna Wdowa
Nowa wersja Siarczystej Listy Przebojów juz wjechala na salony laugh
Czarna Wdowa
hello !!
Anonim9431
Slayer może częściej?
Anonim9761
to autopilot
Anonim9826
Saludos desde chilee
Anonim9835
SuperMetalowa muza leci BWR pozdrawia Marcin i bardzo wam kibicuje smile
Anonim9835
Tylko dlaczego teraz się nie wyświetla co gra ?
Anonim9892
Witam i tak tutaj nikt nie odpiszę ale teraz muza leci zespół Warbell klasa.
Czarna Wdowa
dlaczego sadzisz ze nikt nie odpisze laugh
Anonim11439
To radio jest Martwe !!!
Anonim11509
wcale nie jest !!
Anonim11827
Można słuchać i nie pisać. smile
Anonim17246
Całkiem przyjemna muzyka leci. Muszę tu częściej zaglądać wink
Liczba użytkowników: 0

Dostosuj