Symbolical – Allegory of Death

W jaki sposób najprościej przedstawić muzykę – nie ukrywajmy – świetnego polskiego deathowego zespołu Symbolical? Alegorią śmierci, oczywiście.

            Wyobraźcie sobie zalane oparem bojowych gazów pole bitwy, raz za razem wstrząsane eksplozjami artyleryjskiej nawały. W powietrzu krzyżują się fosforowe wstęgi pocisków, smugowych, gdzieś poniżej, w okopach leżą zastygłe na wieki kształty ludzi. Kompanie karne, gnane naprzód strachem przed egzekucją, ruszają w iperytowy opar. Górujące ponad pobojowiskiem mechaniczne olbrzymy poszukują laserowym okiem celownika nowych ofiar…

            Skąd taki wstęp? Ponieważ Allegory of Death jest albumem niezwykle plastycznym i działającym na wyobraźnię. Łączy w sobie brutalność death metalu, growl, ciężkie rzężenie gitar oraz mocną perkusję, podczas gdy klarowne brzmienie i melodyjne fragmenty pozwalają poczuć jak poszczególne kompozycje, zwłaszcza w tych spokojniejszych momentach, rozwijają skrzydła. Brak na płycie przerostu formy nad treścią oraz bezsensownego mnożenia dodatków tylko po to, aby sztucznie podkręcić ciężar.

            Widać wyraźnie, że panowie z Symbolical mają coś do powiedzenia i zamierzają swoją wiadomość przekazać, tworząc jedną charyzmatyczną kompozycję za drugą. Growl – w którym można zrozumieć słowa, co umyka niektórym zespołom – oraz prowadzące gitary wymieniają się pałeczką pierwszeństwa, tworząc spójny motyw od początku każdego utworu do jego ostatnich chwil. Na albumie mamy jedenaście pozycji, co zapewnia nam blisko godzinę death metalowych doznań na najwyższym poziomie, jednakże tutaj czai się niebezpieczeństwo. Jest to zestaw tak przyjemnie wchodzący w ucho, że ta godzina może nam po prostu przelecieć między palcami.

            W tym momencie powinienem coś wspomnieć o wadach albumu. Oto i one:

            …

            …

            Dobrze, skoro mamy to za sobą, wspomnijmy jeszcze o jednym atucie Allegory of Death. Chociaż zawartej na albumie muzyce najbliżej do death metalu, widać tutaj sporo naleciałości z innych gatunków oraz progresywnych segmentów. Są one wplecione w całość tak zgrabnie, iż można nawet za pierwszym razem nie zwrócić na nie uwagi, co jest – tak wiem, kolejną – wielką pochwałą dla Symbolical. Z drugiej strony zespół nie stroni również od prostych – to nie zarzut – momentów, takich jak pozostawienie nas samemu na kilka sekund z linią basu. Wszystkie elementy pasują do siebie jak naboje w magazynku. Różnorodność z pewnością jest mocną stroną tego albumu.

            Słuchanie Allegory of Death to czysta przyjemność, którą można polecić każdemu fanowi ciężkiego brzmienia. Jest tutaj wystarczająco dużo atmosfery oraz melodyki, aby zwabić miłośników spoza kręgu death metalu, jednocześnie oferując tyle brutalnych riffów ile tylko zapragnie spragniona dusza zapragnie. Symbolical prezentuje się jako unikalny zespół który z pewnością przypadnie do gustu nie tylko słuchaczom znad Wisły i mam nadzieję, że Allegory of Death wkrótce powędruje w świat.

            Niestety, w chwili gdy piszę recenzję, płyta nie jest jeszcze dostępna w sprzedaży ale na dobre rzeczy warto czekać, a ten album nie jest tylko „dobry”, jest świetny. Dlatego zachęcam do obserwowania Symbolical na Facebooku bo tak obiecujący polski zespół wart jest wsparcia. To powiedziawszy została jeszcze kwestia ostatecznej oceny, ale werdykt może być tylko jeden.

 

Black Widow Radio Czat
Anonim2466
Ktoś z was wie co to za nagranie teraz leci ?
Anonim2466
Uwielbiam taki Metal miazga.
Anonim2470
Ktoś wie gdzie można Bizona spotkać?
Anonim2466
Dlaczego teraz nie piszę co jest teraz grane ?
Anonim2466
Fantastyczne Metalowe kawałki lecą.
Anonim2466
Niestety nie wiem ja tylko Bizona słyszę podczas listy.
Anonim2466
Super muza BWR rządzi Dobranoc wszystkim ja sobie jeszcze posłucham.
Bizon
Witam wszystkich. Chciałbymogłosić ze spowodu choroby dziszejszy strim sie nie odbędzie. Zapraszam wszystkich gorąco na przyszłytydzień.
Anonim2750
Dobry Bizonie choroba nie wybiera życzę zdrowia i szybkiego powrotu do nas smile
Anonim2791
Dobry wieczór to jest audycja Extreme Metal ale pierdzielnięcie yeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaah smile
Anonim2791
Zajebiście że jest jakaś fajna Metalowa audycja.
Anonim2791
Słychać Czarną Wdowę jak ja tęskniłem smile
Anonim2791
Troszkę radio szumi.Ale to jest Metalowy czad świetny zespół.
EwaMartinez
Aphesis.jpg
EwaMartinez
Sinful.jpg
EwaMartinez
1. Introspection-Brasil 2. Aphesis-Hawaii 3. Dark Phantom -Iraq 4. Sinful-Russia 5. Ancient sphereS-Costa Rica 6. The Fallen Prophets - South Africa 7. Sodoma-Brasil 8. Old Throne-Mexico
Bizon
sorki ale dziś nie maa audycji z powodu choroby!
Anonim4003
czemu na John doe nieda się głosować?
Anonim4059
Dlaczego nie wyłączyliście już głosowania na siarczystą listę ?
Anonim4232
witamy wszystkich bardzo serdecznie !!
EwaMartinez
hello! smile
Kostek
Siemanko wink
Czarna Wdowa
jutro audcyja !!
Anonim5291
zaraz zaczynamy laugh
Anonim5301
SALIDOS DESDE MEXICO
Liczba użytkowników: 0

Dostosuj