Sabaton - The Great War

Sabaton to band, z którym po raz pierwszy miałem styczność jeszcze w dzieciństwie. Znałem większość jego wałków i przez długi czas, kiedy tylko wydawali coś nowego biegłem w stronę komputera, odpalałem znaną wszystkim platformę z czerwonym logo i wsłuchiwałem się w pełne patosu riffy i chórki. Sabaton ostatecznie to moja przeszłość, ale myślę, że warto było na moment wrócić na stare śmieci. Chociażby po to, żeby przypomnieć sobie dlaczego je zostawiłem i ruszyłem szukać dalej.

 

Sabaton należy do tej charakterystycznej grupy zespołów, których wystarczy przesłuchać jeden album i w zasadzie tyle wystarczy, by poznać całą dyskografię. Jest to zespół tego samego typu, co AC/DC, czy Motorhead. Niektórzy mogliby powiedzieć, że Sabaton pozostaje wierny swojemu wizerunkowi, charakterystycznemu brzmieniu i wypracowanym patentom. Są w tym mistrzami, jednakże w moim odczuciu czyni ich to powtarzalnymi. Zupełnie jakby artysta stał się rzemieślnikiem i od tej chwili przestał tworzyć nowe, a począł jedynie odtwarzać.

 

Czy to źle? Ciężko powiedzieć. Słuchając nowego albumu “The Great War” poczułem słodko-kwaśny posmak w ustach. Z jednej strony wzruszył mnie, a z drugiej wiedziałem czego się spodziewać. Myślę, że jest to kwestia oczekiwań i perspektywy. Jedni lubią trzymać się starych klimatów, inni poszukują coraz to nowych wrażeń i poszerzają horyzonty. Zależy to po prostu od słuchacza. Koniec o mnie. Przejdźmy do metalu!

 

“The Great War” osadzony jest na solidnym fundamencie historycznym nawiązującym do I Wojny Światowej. Muzycznie jest to stary, dobry Sabaton, jednak wyczuwałem gdzieniegdzie nieznane mi przebłyski nowej energii. Miałem wrażenie, że chłopaki uwydatniły wokalne tło za sprawą gitarzysty Tomiego Johanssona, a także dźwięki klawiszy, które budują charakterystyczny dla zespołu patos.  W pamięć wryły mi się trzy utwory, w tym tytułowy :

  • The Great War
  • The Attack of the Dead Man
  • The Red Baron

 

Odświeżyły mi to, co kiedyś zainteresowało mnie w Sabatonie. Przebiły mi bębenki uszne, pogadały ze ślimakiem i od teraz wynajmują lokum gdzieś pomiędzy synapsami, w dzielnicy płat czołowy. Czy są nieproszonymi gośćmi? Szczerze w to wątpię. Płytę wieńczy kawałek “In Flander Fields” z tekstem autorstwa Johna McRae. Poniekąd przełamuje on podniosłość albumu i skłania ku refleksji. Wojna bowiem to nie tylko męstwo i chwała, ale również ludzkie tragedie o czym “The Great War” mi przypomniał.

 

Najnowszy album Sabatonu nie jest żadną innowacją, ale kolejnym solidnym wytworem artystycznego rzemiosła. “The Great War” to energia w czystej postaci, która potrafi pobudzić serce do galopu, a także przy okazji wzruszyć. Nie jestem ani zaskoczony, ani oczarowany tą płytą. Spodziewałem się tego. Sabaton nie stracił swojego animuszu i nadal jest w tej samej formie, co lata temu. Z pewnością cieszy to zarówno fanów, jak i mnie. Wydaje mi się, że powrócę jeszcze przez najbliższy czas, może nawet kilkakrotnie do konkretnych utworów z albumu. Ostatecznie polecam “The Great War”. Warto się z nim zapoznać i na pewno nie będziecie zawiedzeni!

 

Przemysław Babiec

Najnowsze artykuły
Black Widow Radio Czat
EwaMartinez
Aphesis.jpg
EwaMartinez
Sinful.jpg
EwaMartinez
1. Introspection-Brasil 2. Aphesis-Hawaii 3. Dark Phantom -Iraq 4. Sinful-Russia 5. Ancient sphereS-Costa Rica 6. The Fallen Prophets - South Africa 7. Sodoma-Brasil 8. Old Throne-Mexico
Bizon
sorki ale dziś nie maa audycji z powodu choroby!
Anonim4003
czemu na John doe nieda się głosować?
Anonim4059
Dlaczego nie wyłączyliście już głosowania na siarczystą listę ?
Anonim4232
witamy wszystkich bardzo serdecznie !!
EwaMartinez
hello! smile
Kostek
Siemanko wink
Czarna Wdowa
jutro audcyja !!
Anonim5291
zaraz zaczynamy laugh
Anonim5301
SALIDOS DESDE MEXICO
Czarna Wdowa
Nowa wersja Siarczystej Listy Przebojów juz wjechala na salony laugh
Czarna Wdowa
hello !!
Anonim9431
Slayer może częściej?
Anonim9761
to autopilot
Anonim9826
Saludos desde chilee
Anonim9835
SuperMetalowa muza leci BWR pozdrawia Marcin i bardzo wam kibicuje smile
Anonim9835
Tylko dlaczego teraz się nie wyświetla co gra ?
Anonim9892
Witam i tak tutaj nikt nie odpiszę ale teraz muza leci zespół Warbell klasa.
Czarna Wdowa
dlaczego sadzisz ze nikt nie odpisze laugh
Anonim11439
To radio jest Martwe !!!
Anonim11509
wcale nie jest !!
Anonim11827
Można słuchać i nie pisać. smile
Anonim17246
Całkiem przyjemna muzyka leci. Muszę tu częściej zaglądać wink
Liczba użytkowników: 0

Dostosuj